GENEL ÖZELLİKLERİ
Anopheles, Culex ve Aeedes başta olmak üzere birçok tür mevcuttur.
Sıtma, sarı humma, filariasis (fil hastalığı), ensefalitis, Batı Nil Virüsü gibi önemli birçok hastalığın bulaşmasına neden olurlar.

YAŞAM DÖNGÜSÜ
Yumurtalarını su birikintilerine tek tek veya gruplar halinde bırakırlar. Bazı türler yumurtalarını nemli topraklara bırakır. Larva ve Pupa döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sivrisinek haline gelirler. Sadece dişi sivrisinekler kan emerler ve yumurtalarının beslenmesini sağlarlar. Erkek sivrisinekler meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. Nemli ve loş ortamlarda geçirdikleri dinlenme döneminden sonra geceleri faaliyet gösterirler. Uçuş mesafeleri 35 km’ ye kadar ulaşabilir.

MÜCADELE
Çevresel kontrol: Lokal üreme kaynaklarının kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması
Larva mücadelesi: Problemi kaynağında çözmek için sivrisinek larva mücadelesi yapılmalıdır. Durgun su birikintilerinde uygun periyotlarda larvasit uygulaması gerçekleştirilir.
Açık alan ilaçlaması: İlaçlamada dikkat edilmesi gereken birçok kriter ve uygulama metotları ile, uygun ekipmanlar kullanılarak sistemli bir uygulama gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Hemen Ara: 0542 557 74 71
Share This Article:

close

× Bize Yazın